Контекст
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община
23
България
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната общинаРазвитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община.Това заяви кметът на София Васил Терзиев, цитиран от пресцентъра на общинската администрация, във връзка с проведената днес среща, посветена на бъдещето на планината.
Автор: БТА / Редактор: Кирил Стойчев
| 22 Юни 2026, 17:33 ч.
Развитието на Витоша не може да бъде обсъждано и решавано без участието на Столичната община. Това заяви кметът на София Васил Терзиев, цитиран от пресцентъра на общинската администрация, във връзка с проведената днес среща, посветена на бъдещето на планината. Терзиев посочи, че Общината не е била поканена на разговорите, но подчерта, че няма да търси причините за това и че по темата за Витоша не следва да има политическо противопоставяне. По думите му позициите на правителството по ключови въпроси за планината в голяма степен съвпадат с тези, които Столичната община защитава през последните две години чрез инициативата „Визия за Витоша“. Терзиев припомни, че Общината настоява за изготвяне на нов план за управление, подобряване на достъпа до планината и изработване на дългосрочна стратегия за развитието , като подчерта необходимостта от съвместна работа между институциите. Кметът посочи още, че следващата стъпка трябва да бъде подписването на меморандум между всички заинтересовани страни, който да формализира ангажиментите и да постави ясен времеви хоризонт за изпълнение на мерките. „Най-важните решения за Витоша не могат да бъдат взети от една институция“, заяви Терзиев, като допълни, че са необходими координация, последователност и ясно разпределение на отговорностите. Той увери, че Столичната община ще продължи да бъде конструктивен партньор на държавата и да настоява за конкретни решения в интерес на гражданите. Министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова има политическата амбиция в началото на 2027 г. да стартира същинската работа по разработването на проект за нов План за управление на природен парк „Витоша“. Това каза тя пред журналисти след среща в Министерството на регионалното развитие и благоустройството за разглеждане на законодателни промени, свързани с развитието на природния парк. По думите дотогава предстои сериозна подготвителна работа, като първата стъпка е изготвянето на публично задание за планиране.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година
|
|
|
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
|
|
|
Ушата сова, кукумявка и лястовица бяха спасени със съдействието на РИОСВ-София и Спасителния център за диви животни
|
|
|
Откриха възрастен мъж от Вършец след близо деветчасово издирване
|
|
|
На територията на област Благоевград са задържани трима младежи за притежание на наркотици, съобщиха от полицията
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Модернизираният Дом за стари хора в село Кутово отвори врати
|
|
|
Заради пожар в тир с дървени трупи е затруднено движението по пътя Стойките – Широка лъка, съобщиха от полицията в Смолян
|
|
|
Благотворителен футболен мач в подкрепа на 8-годишната Ния ще се състои в Пазарджик
|
|
|
Възможностите за европейско финансиране бяха представени на съвместна среща в Антоново
|
|
|
Обновяват цветните алеи в плевенския парк „Кайлъка", предстои ремонт на парковите съоръжения
|
|
Радиопрограми



Тикер
23
ЗАПАЗИ
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година, съобщиха от Общинския съвет (ОбС) след края на днешното заседание.
Услугата ...